Boyun Egzersizleri Niçin Önemlidir? (3/4)

Kavga Etmek Zorunda Kalmak

Kavga etmek zorunda kalsam ne yapardım diye bazen düşünüyorum. Boksör bile olsam tek yumrukta boynumun geriye gidebileceği ve oracıkta ölebileceğim ihtimali aklıma gelir hep. Neden mi? Çünkü YouTube üzerinde izlediğim sayısız Çomar kavgasında gördüğüm şuydu:

Bar ortamında dans eden birkaç agresif maymun birbirlerine çarptığında direkt kavga çıkarabiliyorlar. Kavgaları incelediğimde ortamı kırıp geçiren bir goril ve onları ayırmaya çalışan minik fedailer oluyor. Genelde ölenler de kavga ayırmak isteyen bu iyi niyetli arkadaşlar oluyor.

Sıska bir vücut ve narin bir boyun kavga anında tek yumrukta ölüm sebeplerinden oluveriyor. Halbuki bir dakika önce garip hareketlerle dans ediyordu. Hayat doluydu. Bu durumdan korktuğum kadar karşımdakini öldürmekten de korkuyorum. Vurduğum ayarsız bir yumruk, boyun kasları zayıf olan göbekli narin bir çomarın boynunu arkaya bükerek oracıkta can vermesine neden olacaktır. Bunun da olmasını istemeyiz.

Orta Doğu coğrafyası bana yetmez ben daha da zor modda hayatta kalmalıyım diyorsanız anlattığım bar ortamları tam size göre. Burası öyle hassas bir ortam ki omzunuz birine sürttüğünde bile suratınıza yumruğu yiyebilirsiniz. Ama artık biliyorsunuz ki hayatta kalma ekipmanımız olan boyun kaslarımız bu sorunu bir nebze olsun hafifletebilir.

Dikkat! Genç yaşımda medeniyet görmemiş bir goril tarafından tek atılarak ölmek istemiyorum diyorsanız boyun çalışmaktan çok daha etkili bir tavsiye daha vereyim. Kavga etmeyin, özellikle de tanımadığınız insanlarla. Daha da önemlisi kavgayı başlatmayın. Kendini korumanın ilk kuralı kavgayı başlatmamak hatta o ortamdan bile geçmemektir. Tek kişiye beş kişinin daldığı, silahların çekildiği delikanlılık kavgalarında atletik olmanız ne yazık ki bir şey ifade etmiyor.

Trafik Kazasında Hayatta Kalma

Birçoğunuz ehliyeti olduğu halde, katil olmamak için toplu taşımayı tercih ediyor. Tüm bunlara rağmen çelik gibi sinirleriyle bu vahşi ormana açılmak isteyenler de olacaktır. 2018 yılında ehliyetin yalvara yakara, ağlaya hıçkıra alındığını anlayan kursiyerler daha araba sürmeyi öğrenmeden trafiğe çıkabilir oldu. “Bunlarla mı uğraşıcaz lan!” diye mezun edilen ömürlük acemi sürücüler, serseri mayın gibi trafikte kol gezmekte.

Otomobil kullanan sıska zayıf bir adam.

Park ederken “Şu ağaçtan dönersen sınavı kesin geçersin.” diye hile öğreten hocalar mı dersin. “Hangi ağaçtı yaa!?” diye ağacı kaçırıp park edemeyenler mi? Bu tür yaşam atıkları yüzünden ebediyete göçmek istemiyorsanız her şeye dikkat ettiğiniz gibi boynunuza da dikkat etmeniz gerekiyor.

Frenle gazı karıştırıp arkanızdan çarptıklarında veya Instagram Storysi çekerken kafa kafaya girdiklerinde sizi hayatta tutacak en önemli unsurlardan biri yine boyun egzersizleri ile geliştirdiğiniz boynun kaslarınız oluyor. Çünkü çarpmanın etkisiyle boyun çok şiddetli olarak arkaya öne savruluyor. Emniyet kemerinizin takılı olması bile bu durumda sizi koruyamayacaktır. Kafanızın sosis gibi sağa sola savrularak boynunuzun kırılmaması için boynunuzu mutlaka güçlendirin. Artık sıkıcı boyun egzersizlerine daha farklı gözle bakıyorsunuzdur diye umuyoruz.