Boyun Egzersizleri Niçin Önemlidir? (2/4)

Doğal Çene Estetiği

Boyun egzersizleri sayesinde sağlıklı ve zinde bir görünüm elde ederiz. Bununla beraber maskülen bir imaja da kavuşuruz. Maskülen karakter dediğimizde ilk aklımıza gelen alfa erkeğinki gibi keskin hatlı bir yüz, onu tamamlayan geniş bir çene ve hemen akabinde güçlendirilmiş kalın bir boyundur. Bunlar Warrior’s Skull dediğimiz bir savaşçının kafasını tamamlayan temel parçalardır. Alfa erkek olmak biraz da genetiktir demiştik. Genetikten kasıt buydu işte. Ama bu özellikler bizde yok diye üzülüp kendimizi yerlere mi atacağız? Tabii ki hayır. Niye iki saattir boyun egzersizleri diye bağırıyoruz? Bu açığı kapatmak için.

Yapılı bir adama sarılan kadın.

(bkz: Warrior vs Wimp Skulls In Men)

Boyun kaslarımız göğsünüzden itibaren yanaklarımızın altına kadar tüm o çevreyi sarar. Buna sırtımızın üst bölümü de dahil. Doğru ağırlıklarla çalışılan sağlam antrenmanlarla boynumuzla beraber çene kaslarımız da gelişecektir. Bu gelişimin verdiği his öyle ki anlatmaya kelimeler yetmez. Yemek borusundan çeneye kadar boynu saran Robocop zırhını hissetmek her yiğidin harcı değildir. Erkekseniz mutlaka boyun çalışmalısınız. En azından bu hissi bir kere tadın derim. Emin olun bırakamayacaksınız.

(Ortopedik bir sorununuz varsa önce doktorunuza danışın.)

Bu antrenmanlarla kazandığınız keskin görünümlü bir çene dostunuza güven, düşmanınıza korku salacak. Kim istemez ki Kezban’ların içini titreten, çomarların cesaretini kıran bir ifadeye sahip olmak. Eğer bunu istiyorsanız o çok sevdiğiniz biceps antrenmanlarınızın yanına boyun egzersizlerini de ekleyin. Unutmayın en güçlü kaslarınızın bile sinirleri boyundan geçer. O yolu güçlendirin ki kollarınız daha ağır ağırlıklar basabilsin. Beyninizden kolunuza giden yola eski tip ADSL bağlantısı döşemek yerine fiber kablo çektiğinizi düşünün.

Eğer haftanın beş günü çelik barları ısıran bir fitness müdavimi iseniz boyun egzersizinin önemini hemen anlamışsınızdır. Büyük güç yüksek bant genişliği ister. Boynunuzu geliştirin ki kolunuza bacağınıza giden sinyaller artsın. Doğal, estetik ve erkeksi görünüm de bunun cabası. Her kas gibi bu da iki ay sonra kendini göstermeye başlıyor. Spora yeni başlayan arkadaşlar, sabırlı olun.

Hayatta Kalma Şansını Arttırmak

Boyun egzersizleri yapmak Orta Doğu coğrafyasında hayatta kalma şansımızı biraz olsun artıracaktır. Adil gelirin olmadığı, hukukun zenginlerin lehine işlediği, cezaların garibana kesildiği bu coğrafyada kafamızı gövdemizde tutmak büyük marifet gerektirecektir. Bu da tabii ki güçlü boyun kaslarıyla olur.

Trafik kurallarına uymayan bir çöl maymunu yüzünden kaza yaptıktan sonra alacak verecek tartışmasında yumruk yemeniz işten bile değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda (eğer boyun kaslarımız zayıfsa) ters gelen basit bir yumruk ağzımızdan köpükler saçarak yerde titrememize sebep olabilir. İşte durduk yere ölmemek için bu gibi durumlara karşı bir nebze olsun önlem alabiliriz. Vasıfsız bir çomarın ters bir yumruğuyla ebediyete göçme ihtimalimin %1 azalması bile benim için göz ardı edilemeyecek bir rakam. “Hadi canım abartma!” Hayır abartmıyorum, öyle. Bence sizin için de öyle olmalı.