Başarılı Olmak için Ne Yapmalıyız? (5/6)

Başarı Katili Siyah Beyaz Düşünce Yapısı

Başarının katili siyah beyaz düşünce yapısıdır. Nedir bu siyah beyaz düşünce? Örneğin:

Her zengin haramzadedir. Bir kız açık giyiniyorsa kesin o…pudur. Türbanlılar gerici ve yobazdır. Akıl hocalığı yapanlar uyanık dolandırıcılardır. Üniversite okumazsan iş bulamazsın. Body yapan kaslı adamlar beyinsizdir. Bilgisayar oynayanlar abazandır. Sarışınlar aptaldır. Ülkücüler çomardır. Her A.K. Partili cahildir. C.H.P’liler dinsiz ve burjuvadır. En iyi Kürt ölü Kürt’tür.

Bunlar tamamen safsatadır. Bu tür yanlış düşünceler beyinde büyüyen kanser hücresi gibidir. Yanlış yanlışla beslenip daha büyük yanlışlar ortaya çıkarır. Yukarıdaki düşüncelerden birine sahipsen bundan acilen kurtulman gerekir. Bu kafa hayatı sınırlayan adamın kafasıdır. Bu kafa sizi başarısızlığa sürükleyecek kafadır. Bu şu demek değil: Herkese sarılın, kucak açın. Hayır.

Hayatta hiç bir şey siyah beyaz değildir. İnsanların yaşantıları sınırsız olasılığı içinde barındıran aşırı karmaşık bir yapıdır. Evrenin attığı zar sınırsızdır yani bu hayatta eş cinsel, ateist bir türbanlı da görebilirsin. Şunu söylemeye çalışıyorum. Senin sağdan soldan öğrendiğin ya da sana dayatılan üç beş boş düşünce hayatın sınırsız olasılığına karşı yetersizdir.

Siyah Beyaz Düşünceden Griye Dönüşüm

  • Ben Türk’üm. Askerde konumum gereği diğer Türkler tarafından dışlanmıştım. Orada benimle arkadaşlık kuran tek kişi ve en iyi askerlik arkadaşım bir Kürt’tü. Üstelik benimle konuştuğu için diğer Kürt arkadaşları tarafından dışlanmasına rağmen benim arkadaşlığımdan vazgeçmedi.
  • A.K. Partili doktorlar da var. Hiçbiri de cahil çamur çomar değil. Okumuşlar doktor olmuşlar. İşlerinde güçlerinde insanlar.
  • Yakın zamanda türbanlı bir ateist tanıdım. Türbanı çıkarıp ailesine ateist olduğunu söyleyemiyor. Hem çevresi tarafından dışlanmaktan hem de babası tarafından öldürülmekten korktuğu için hayatına böyle devam ediyor.
  • Youtube üzerinden takip ettiğim pek çok fitnessçının doktorlar kadar bilgili olduğunu gördüm. Hanginiz tüm kasların latince isimlerini biliyor? Ana haber bülteni spikerlerinden daha iyi Türkçe konuşan dağ gibi bir fitnessçı da var. Hani beyinsizdi bunlar?
  • Üniversite okuyup hala işsiz olan kaç kişi var? Çok değil mi? Bunu açmaya bile gerek yok. Şuan içinde yaşıyorsunuz zaten.
  • Yirmi beş yaşında daha hiç sevgilisi olmamış, istediği gibi açık giyinen ve sarışın bir kız arkadaşım var. Aptal değil, o…spu da değil. Sadece kendine uygun birini bulamamış. Ona karşın her hafta sevgili değiştiren kapalı bir arkadaşım da var. Üstelik öğretmeniyle bile ilişki yaşamış.
  • Daha önce kimseye dalmamış M.H.P.’li bir arkadaşım var. Onun da M.H.P’li bir arkadaşı var o da hiç kavgaya karışmadı. Rahat insanlardı. Hatta benimle beraber System of a Down dinlemişlikleri bile var.

Yani şunu demeye getiriyorum. Olaylar sizin bildiğiniz yönde akmıyor. Hayat dediğimiz şey; çeşitli kalıpları (küpü, yıldızı ve kareyi vesaire) deliklerden geçirdiğiniz bir bebek oyuncağı değil. Sınırsız opsiyon var. Sınırsız olasılık var. Sınırsız yaşanmışlık var.

Siyah beyaz düşünce yapısı tüm bu olasılıkları kestirip atmaktır. Düşünmekten korkmaktır. Değişimden korkmaktır. Bu kafada devam ederseniz; çok güzel bir ilişkiyi, çok güzel bir işi, çok güzel bir arkadaşlığı, çok güzel bir fikri kaçırırsınız. Çevreyi ve insanları algılayamazsınız.