Başarılı Olmak için Ne Yapmalıyız? (2/6)

Hayallerindeki Yaşamı Gerçekten Hak Ediyor musun?

Bu zamana kadar hep hayaller kurdun. Kurmaya da devam ediyorsun ama bunlar için ne yaptın? Geçmişe dönelim biraz, lise ve üniversite zamanlarına. Bu zamanlarda yaptığın şeyler otuzuna geldiğin zamanki hayatına etki etti. O zamanları hatırlayın. Ben o zamanlar çikolatanın kağıdını çöp kutusu bulamadığım için cebime koyan biriydim. Lise ortamında ne kadar tuhaf karşılandığını siz hayal edin. Muhtemelen yapacağım mesleğin hayalini diğer çocuklara anlatsam ortamdan daha da dışlanırdım. (Halen cebimde çöp gezdiririm ve gurur duyuyorum kendimle.)

Gün batımını izleyen adam.

Ben de bir süre sonra çoğunluğa uyup itlik ve serserilik peşine düştüm. Şansına inatçılığım ve gururum yüzünden sigara ve alkole başlamadım. Sadece bu huyum bile şuan bana fayda sağladı. Yaşıtlarım kırklarında görünürken ben yirmilerde seyrediyorum. Halen yerlisi olduğum şehirde öğrenci zannediliyorum. Yaşıma inanmayanları susturmak için kimlik çıkarıyorum. Ben bu tür kötü alışkanlıklardan (tesadüfen de olsa) uzak durarak bunu hak ettim. Zengin olmayı hak ediyor muydum peki? Tabii ki hayır.

Sen de geçmişe dönerek neyi hak edip etmediğini anlamalısın. Kendine karşı dürüst ol. Bu pişmanlık için değil. Nerede hata yaptığını anlaman için. Hataları görüp silkelen ki koşmaya devam edebil. Eğer şuan öğrenciysen çok şanslısın. Yaşıtların şuan L.O.L. den W.O.W.’a akarken sen burada bunu okuyorsun.

(bkz: Hayatım Nereye Gidiyor?)

Eğer senin de diğerleri gibi Instagram Storylerin gelecek hayallerinden daha önemliyse başarıyı hak etmeyenler kadrosuna dahil olacaksın.

Hayallerin için her gün Çalışıyor musun?

Başarılı olmak için her gün çalışmak gerekir derler. Evet, doğru ama hiç açık değil. Her gün çalışmak dendiği zaman aklımızda canlanan şey genelde şudur: “İyi de bir insan her gün nasıl on saat çalışır yahu!?” Hayır! Bu düşünce tamamen saçmalıktır.

Neden hepimizin aklına çalışma denince abartılı saatler geliyor? Her gün az az çalışmayı neden beceremiyoruz? Neden vücut geliştirmeye gelen biri direk yüksek ağırlıkları kaldırmaya çalışıyor? Biz niye böyleyiz? Evet, bu gerçekten büyük bir sorun. Eğer işinde başarılı değilsen sebebi tam da bu.

Hayallerindeki vücuda sahip olmak o kadar da zor değil. Keşke her şey ilk günün gazıyla devam etse. Çalışma dediğimiz zaman aklımıza büyük zaman dilimleri geliyor. Eğer sen de bu kafada biriysen şu güne kadar başarılı olamamış olman çok doğal. Çoğumuzun çalışma aşkı saman alevine benziyor.

Bir fitnessçı ağırlıklarla vücut geliştirmeye çalışıyor.

Başarılı olmak için her gün küçük işler yapmalısın. Güzel kolların mı olmasını istiyorsun? Kollarını sadece yirmi dakika çalıştır. Ağır kilolara girip hemen kolum büyüsün diye bekleme. Zaten bir yıl çarçabuk geçecek. Kolların 40cm olduğu zaman bu okuduklarını hatırlayacaksın. İngilizce konuşmak mı istiyorsun? Her gün yirmi kelime öğren. Bir yıl sonra izlediğin filmleri, okuduğun mangaları anlayacaksın. Başarı aceleyi sevmez. Her gün yavaş ama emin adımlarla ilerle. Çünkü sen istesen de istemesen de zaman akacak ve günün sonunda disiplinden çıkmayan kazanacak.