Telefon ekranındaki uygulama logoları.

Geniş bant internetin ilk geldiği yıllarda arkadaş bulma siteleri bayağı popülerdi. Tabi ki Facebook’suz Instagram’sız yıllardı. Orta Doğu kültürünün esiri olan yurdum insanı da ışığı bu sitelerde gördü. Çünkü yaptıkları baskılarla kadınları toplumdan iyice soyutlamışlardı. İnsan gibi davranan, yüzü gülen kızları “verici” diye yaftaladılar. Gerçi bu olay bazı yerlerde halen böyle. Sonrası malum, jet hızıyla yanından geçerken gökyüzüne bakan kadın modeli türedi. Bunlara da “Kezban” adını taktılar tam oldu. Kezban’ın tanımı bu değil, ama neyse konumuza dönelim.

Özetle birçok baskı ve kısıtlamayla bu arkadaş bulma siteleri doğdu diyebiliriz. Atıp tuttuğumu düşünenler için; Türkiye şuan Facebook kullanıcı sayısı olarak dokuzuncu sırada. İstatistiğe buradan bakabilirsiniz. Yüz ölçümümüz ne? Kaç kişiyiz ki dokuzuncu sıradayız? Bunları da bir düşünün derim. (Bu arada birinci sıradaki ülkeyi görünce güldüm. Tam isabet olmuş.)

Kadınları Eve Hapsedip Yalnızlığı Nette Gidermek

Kadınları yaftalayıp eve hapseden Türk erkekleri kendi ayağına sıktıktan sonra arkadaş bulma sitelerinde soluğu aldı demiştik. Webmasterlar internetin nimetlerini ta o zamanlardan görmüş olacak ki 2018 yılındayız ve halen bu siteler varlar. “Bu neden oldu?” tekrarlayalım. Erkekler kadınlara baskı yaptı. Kadın yüzü göremez oldular. Baktılar kadınlar internette, bunlar da internet sitelerine hücum ettiler. Sonra da kazıklandılar.

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.

Üzülüyor muyum? Hayır! Benim üzüldüğüm kesim, okuyan, kendini geliştiren, insanlara iyi davranan, saygının ve bireyselliğin ne olduğunu bilen, özetle Orta Doğulu (Orta doğulu düşünce yapısı) olmayan medeni insanlar, sizin gibi.

Bu azınlık insanlar da bu demin bahsettiğimiz “Çomar” kesim gibi kadınlar tarafından yaftalandılar. Kadınlar haklı olarak onlara da olabilecek en sert ve acımasız şekilde tepkiler verdiler, haklı olarak. Bir adres sormaya çekinir olduk, haksız mıyım?