Resmi giyimli Asyalı bir kadın elindeki tableti inceliyor.

Cinsiyet fark etmeksizin, bulunduğu topluluğu bir arada tutup yön veren dominant bireylerin davranış setine alfa kişilik denir. Bir pikniğin aktif köz yelleyen girişken organizatöründen tutun sıfırdan ülke kurup dünyaya kafa tutan bir komutana kadar, geniş yelpazede görülebilen bir karakter şablonudur. Anlayacağımız o ki; tek bir kritere bakarak onu tanımak pek mümkün değildir.

Bu yazıda onları tanıyabilmek için hangi özellikleri görmemiz gerektiğini inceleyeceğiz. Ayrıca:

“Yaw bırak alfayı, betayı! Bir tarafınızdan uydurduğunuz saçma sapan kavramlarla kafa açıyosunuz!”

Diyen atarlı dostlarımıza, bu kavramların nereden geldiğini kaynaklarıyla beraber aktarmaya çalışacağız. Bu  kavramlar gerçek mi? Yoksa biz mi uyduruyoruz? Önce bu soruların cevabını verelim:

Not: “Cevabı geç, ben sadece alfa kişiliğin özelliklerini öğrenmek istiyorum.” diyenler, sonraki sayfaya geçebilirler.

Alfa Kişilik Gibi Hiyerarşik Kavramlar Safsata mı?

Son zamanlarda ayyuka çıkan alfa olma furyası fazlasıyla eleştiri almaya başladı. Alfa olmak isteyenler, evrimini tamamlayamamış vahşiler olarak yaftalanıyorlar. Lakin bu karalamaları yapanların ya evrimsel psikolojiden haberleri yok ya da bu gerçeği kabul etmek istemiyorlar.

(bkz: Evrimsel Psikoloji Nedir?)
(bkz: Davranış Genetiği Nedir?)

Bunu yapmakta tabii ki özgürler fakat bu işe ciddi mesai harcamaları gözden kaçmıyor. Bazı oluşumlarca, gençlerin bu hevesine karşı ciddi bir direnç var. Söylediklerine göre:

“Alfa olmayı istemek son derece ilkel. Ayrıca bu kavramlar günümüz hayatına hiç de uygun değil. ‘Alfayım lan ben!’ diye diye patronunun kapısını mı tekmeliyeceksin? Hem biz kurt sürüsünde mi yaşıyoruz? Geçin bunları!”

Diyorlar. Evet, pedofili, cinayet ve tecavüz gibi ilkel suçlar da günümüze hiç uygun değil ama halen varlar. Bu davranış setleri genlerimize kodlanmış halde. Keşke günümüze uygun olmadıkları için “Puf!” diye yok oluverseler.

Argümanlarına esprili de bir ekleme yapmışlar;

“Eğer alfa olmak istiyorsanız goril ya da şempanze olduğunuzdan emin olun.”

Yapacak bir şey yok, kaynakları da verdik. Zaten bunu görünce önümüze atacak yeni şeyler bulacaklardır. Neyse, keyfimize bakalım. Kendimizce cevap verdiğimize göre, alfa kişiliğin özelliklerine nihayet geçebiliriz.