1. Sayfa
Doğada gitar çalan bir adam.

Alfa erkeği tartışırken alfa kişilik özelliklerinin erkek üzerindeki yansımasına değinmiştik. Bu konumuzda ise alfa olmanın liderlik üzerindeki vasıflarına değineceğiz. Cinsiyet farkı gözetmeden alfa ruha sahip kişinin davranışlarına ve çevresine olan etkisine bakacağız. Böylece alfa olmaya gelen talep patlamasının nedenini öğreneceğiz. Ayrıca kişiliğimizi meydana getiren yapbozun eksik parçalarını burada bulup kendimizi tamamlayacağız. “Her zaman gözümüzden kaçan bilgi kırıntıları vardır” diyerek konuya geçiyorum. Öncelikle nedir bu alfa kişilik?

Alfa Kişilik Nedir?

Alfa kişilik ya da alfa olmak demek illa bir ekibin yöneticisi olmak demek değildir. Kafanız karışmış olabilir bir önceki alfa erkek konusu yüzünden. O konuda alfalar yönetir demiştik. Ama buradaki alfa kavramını soyut bir özellik olarak değerlendireceğiz. Yani alfa ruhu taşıyan kişiyi değil de alfa ruhun kendisini açıklayacağız.

Alfa ruh ya da alfa kişilik nasıl bir şey ki onu taşıyan kişiyi alfa yapıyor? Ondan önce bir iki soru işaretini kafamızdan temizlememiz gerekiyor. Alfa olan bir kişi patron, CEO ya da yönetici olmak zorunda değildir. Alfa kişilik sosyal statü gözetmeksizin girdiği her ortamı domine edebilen kişiliktir. Anlaşıldığı üzere yönetmek, domine etmek demek patron olmak demek değildir. Statü gerektirmez. Girdiği her ortamda çevresindekileri yöneten, sohbetine doyulmayan, ortamı güzelleştiren ve kararları veren alfa kişilik ya da alfa ruhtur. Tekrar hatırlatalım ruhun cinsiyeti yoktur.

Alfa Kişiliğin Özellikleri Nelerdir?

 • Alfa bilir, gerçekten bilir. Siz de onun bildiğini bilirsiniz. Her konuda doğru fikirleri vardır ve bu bilgiler güvenilirdir. Kısacası alfa gideceği yolu bilir.
 • Sizin bilmediğiniz yollardan önce alfa geçmiştir. Siz onunla yola çıktığınızda satılmayacağınızı, güvende olduğunuzu bilirsiniz.
  (bkz: Mentorluk)
 • Alfa kişiliğe eşlik ederken nerede mola vereceğinizi düşünmezsiniz, nereye ne zaman gideceğinizi düşünmezsiniz. O hepsini düşünmüştür. Dolayısıyla yolculuktayken şikayet etmezsiniz.
 • Alfa kişilik sorumluluk alır. Onu bir şeylerden şikayet ederken görmezsiniz. Alfayı ağlayıp sızlanırken göremezsiniz
 • Görüşlerini ortaya koyar ve doğruluğu tartışılmaz. Tartışmaya girilirse de aldığı kararlara mantıklı açıklamalar getirebilir.
 • Alfa risk alır. Eğer ki hata yaparsa cezasını önce kendisi çeker. Ama herkes alfanın toparlanıp tekrar kendine geleceğini bilir.
 • Alfa kesindir ve yaptığı şeylerden emindir. “Acaba şöyle mi yapsak” gibi şeyler söylemez.
 • İnsanların fikirlerini toplar ve karara varır. Yaptığı şeyler yanlışsa yine bedelini öder. Sonra başkalarına ödetir.
 • Alfa kişilik bilgiyi ve parayı saklamaz.