Doğada gitar çalan bir adam.

Alfa kişilik; pikniği organize edip köz yelleyen girişken heriflerden, sıfırdan ülke kurup dünyaya kafa tutan büyük komutanlara kadar, geniş yelpazede görülebilen bir karakter şablonudur. Bulunduğu topluluğu bir arada tutup yön veren dominant bireylerin davranış setidir alfa kişilik. Anlayacağımız o ki; sadece tek bir kritere bakarak onu tanımamız pek mümkün değildir.

Bu makalemizde onları tanıyabilmek için hangi özellikleri görmemiz gerektiğini inceleyeceğiz. Ayrıca:

“Yaw bırak alfayı, betayı! Bir tarafınızdan uydurduğunuz saçma sapan kavramlarla kafa açıyosunuz!”

Diyen atarlı dostlarımıza, bu kavramların nereden geldiğini kaynaklarıyla beraber aktarmaya çalışacağız. Alfa, beta gibi hiyerarşik kavramlar gerçek mi? Yoksa biz mi uyduruyoruz? Alfa kişilik özelliklerine geçmeden önce bu soruların cevabını verelim.

Not: “Cevabı geç, ben sadece alfa kişiliğin özelliklerini öğrenmek istiyorum.” diyenler, sonraki sayfaya geçebilirler.

Alfa Kişilik Gibi Hiyerarşik Kavramlar Safsata mı?

Son zamanlarda ayyuka çıkan alfa olma furyası fazlasıyla eleştiri almaya başladı. Alfa olmak isteyenler, evrimini tamamlayamamış vahşiler olarak yaftalanıyorlar. Lakin bu karalamaları yapanların ya evrimsel psikolojiden haberleri yok ya da bu gerçeği kabul etmek istemiyorlar.

(bkz: Evrimsel Psikoloji Nedir?)
(bkz: Davranış Genetiği Nedir?)

Bunu yapmakta tabii ki özgürler fakat bu işe ciddi mesai harcamaları gözden kaçmıyor. Bazı oluşumlarca, gençlerin bu hevesine karşı ciddi bir direnç var. Söylediklerine göre:

“Alfa olmayı istemek son derece ilkel. Ayrıca bu kavramlar günümüz hayatına hiç de uygun değil. ‘Alfayım lan ben!’ diye diye patronunun kapısını mı tekmeliyeceksin? Hem biz kurt sürüsünde mi yaşıyoruz? Geçin bunları!”

Diyorlar. Evet, pedofili, cinayet ve tecavüz gibi ilkel suçlar da günümüze hiç uygun değil ama halen varlar. Bu davranış setleri genlerimize kodlanmış halde. Keşke günümüze uygun olmadıkları için “Puf!” diye yok oluverseler.

Argümanlarına esprili de bir ekleme yapmışlar;

“Eğer alfa olmak istiyorsanız goril ya da şempanze olduğunuzdan emin olun.”

Yapacak bir şey yok, kaynakları da verdik. Zaten bunu görünce önümüze atacak yeni şeyler bulacaklardır. Neyse, keyfimize bakalım. Kendimizce cevap verdiğimize göre, alfa kişiliğin özelliklerine nihayet geçebiliriz.