Resmi giyimli Asyalı bir kadın elindeki tableti inceliyor.

Rock yıldızları, ünlü oyuncular ve zengin iş adamları… Her biri bizler için rol modeller olmuşlardır. Peki bunun sebebi nedir? Bu insanların alfa kişilik sahibi olmaları mı? Tabii ki hayır. Bunun bir tek sebebi var: O da başarı…

Dikkat ederseniz alfa olarak algıladığımız insanların ortak noktası, bir konuda başarılı olmalarıdır. Hatta bu başarı öylesine büyüktür ki işledikleri kusurları görünmez hale getirir. Bir süre sonra yaptıkları ayılıkları sorgulamaz, aksine örnek alırız. Canlı yayınına katılan herkesi aşağılayıp küçük düşüren bir şovmeni dahi sevip bağrımıza basarız. Zihnimizde canlandırdığımız alfanın Cowboy Tom‘a benzemesi de bu yüzdendir zaten.

Halbuki alfa sandığımız bu insanların albenileri oldukça kırılgandır. Yüzlerini kaplayan güneş gözlüğünü, ağızlarındaki sigarayı ve ceplerindeki parayı bir kenara koyduğumuzda geriye pek bir şey kalmaz. Kısacası bu insanların çoğu, alfa kişiliğin kıyısından dahi geçemezler. Dolayısıyla alfayı tam olarak tanımlayabilmemiz için kafamızda kurduğumuz bu kahramanları birer birer yok etmemiz gerekir.

Resmi giyimli iş arkadaşları yürüyüş yaparlarken.

Örneğin, kan davalısının suratına silah doğrultup şiir gevelemeye başlayan yerli dizi karakteri bir alfa değildir. O karakter, çomar bir senaristin ıslak rüyasından ibarettir. Sahtedir. Tıpkı yüzlerce kadınla yatıp gerçek sevgiyi bulamadığını haykıran rock yıldızı gibi.

Alfa kişilik, sanılanın aksine yapıcı biridir. Her alanda kendini gösterebilir. Bu yüzden onu tek bir kritere oturtmak zordur. Öyle ki bir piknikte köz yelleyen girişken mangal operatöründen, sıfırdan ülke kuran yorgun savaş gazisine kadar, geniş yelpazede kendisini gösterebilir. Özetle, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin bulunduğu topluluğa yön veren ve onları bir arada tutan dominant bireylerin davranış setine alfa kişilik denir.

Ama “En baskın özelliği nedir?” diye soracak olursanız “Bilir kişi olmaları.” diyebiliriz. Lakin bu özellik sizi yanıltmasın. Çünkü spor salonunda gördüğü kaslı adamlara içerlenen güdük bir şovmen de aniden bilir kişi kesilebilir. Öyle ki sadece düşük IQ’lu insanların spor salonuna gittiğini dakikalarca savunabilir. (True Story)

Alfa Kişiliğin Özellikleri

 • Alfa kesinlikle kıskanmaz, bir şeylerde gözü kalmaz. Sevgilinizi kıskanmaz, işinizi kıskanmaz, arabanızı kıskanmaz. Çünkü tüm bunları elde edebilecek potansiyeli damarlarında hisseder. Kendine güveni tamdır.
 • Alfa, uzun ilişkiler için vardır. Onunla bir iş yaptığınızda o işin bir sonuca varacağını bilirsiniz. Projeyi yarı yolda bırakmaz.
 • Uzun vadeli düşünür, küçük hesaplar yapmaz. Bilgiyi ve parayı saklamaz. Bunları ekibine temin ettiğinde pozitif geri dönüşler alacağını bilir.
 • Yıkılmazdır. Bir şeylerden zarar görürse herkes onun toparlanıp kendine geleceğini bilirsiniz.
 • Alfa ruh ile yola çıkanlar, nerede mola vereceklerini, ne zaman ne tehlikeyle karşılaşacaklarını düşünmezler. O her şeyi planlamıştır.
 • Çevresine topladığı insanların daha önce bilmediği, görmediği o tehlikeli yollardan daha önce geçmiştir. Öyle ki insanların bazen ona güvenmekten başka çareleri yoktur.
  (bkz: Mentorluk)
 • Alfa kişilik kesindir, nettir ve yaptığı şeylerden emindir. Konuşurken lafı dolandırmaz. Kafa açmaz, zihin yormaz ve akıllarda soru işareti bırakmaz.
  (bkz: Alfa Erkek)
 • Alfa kişilik anlattığı konuları gerçekten bilir, çevresindekiler de onun bildiğine emindir. Çünkü öne sürdüğü fikirlerin doğruluğunu sayısız kez ispatlamıştır. Çevresindekiler bir sonraki hamlesi için ona güvenirler. Ona güvenenler kadar bu durumu hazmedemeyenler de vardır. En küçük açığında ayağını kaydırıp onun yerine geçmek isterler.
  (bkz: Gama Erkek)
  (bkz: Aşağılık Kompleksi)
 • Can yakacak derecede dürüsttür. Doğru bildiği şeyleri savunurken “birilerinin bir tarafları sızlayacak mı?” diye düşünmez. Bu aslında hem güçlü hem de zayıf yönüdür. Keza bu durum onu silik biri olmaktan kurtarır ama ağzını her açışında profesyonel duyar kasıcıların hedefi olur.
  (bkz: Profesyonel Duyar Kasıcılar)
 • Karar alırken başkalarının fikirlerini dinler ama onların onayına ihtiyaç duymaz. İşin yarısına gelince “Acaba şöyle mi yapsak” gibi şeyler söylemez. Sorumluluğu üstlenir.
 • Alfa ruhlar çılgındır ama aptal değildir. Öfkelerini kontrol ederler. Duygusal çomarlar gibi boş kavgalara girip ok yolunda ölmezler.
  (bkz: Çomarlar)
Doğada gitar çalan bir adam.

Maddelerden de anlaşıldığı gibi kafamızda kurduğumuz alfa algısı sadece bir yanılgıdır. Onlar sandığımız gibi kasıntı mafyatik tipler değildirler. Birisi onlara etek giydirdiğinde hayatları sönmez. Bu sadece komik bir anıdır. Çilekeş Anadolu rock’çıları gibi çevrelerini negatif enerjiye boğmazlar. Notalarda ağlamak yerine somut çözümler ararlar. Planlı programlıdırlar. Yıkıcı bir olayla karşılaştıklarında yoğun duygular yaşamazlar. Sakin kalırlar. Özetle yapıcı, uzlaşmacı, planlı ve pozitif karakter sahibidirler. Bu yüzden insanlar onların peşine takılırlar.