Ormanda bir kurt uluyor.

Alfa erkek nedir, ne değildir anlatmadan önce, çok sıkıcı bir konuya açıklık getirmek gerekiyor. Son zamanlarda, genç erkeklerin alfa olma yolundaki hevesi, bir şekilde kırılmak isteniyor. Alfa olmak isteyenler, evrimini tamamlayamamış vahşiler olarak yaftalanıyorlar. Lakin bu yaftalamaları yapanların ya evrimsel psikolojiden haberleri yok ya da bu gerçeği kabul etmek istemiyorlar.

(bkz: Evrimsel Psikoloji Nedir?)
(bkz: Davranış Genetiği Nedir?)

Bir grup içerik üreticisi tarafından alfa, beta gibi temel hiyerarşik kavramlar ağır bir dille eleştiriliyor. (Bunu yapmakta özgürler fakat bu işe ciddi mesai harcamaları gözden kaçmıyor.) Söylediklerine göre:

“Alfa olma çabası, son derece ilkel. Ayrıca bu kavramlar günümüz hayatına hiç de uygun değil. Alfayım diye patronunun kapısını mı tekmeliyeceksin? Hem biz kurt sürüsünde mi yaşıyoruz? Geçin bunları!”

Diyorlar. Evet, pedofili, cinayet ve tecavüz gibi ilkel suçlar da günümüze hiç uygun değil ama halen varlar. Keşke günümüze uygun olmadıkları için “Puf!” diye yok oluverseler. Ayrıca kendilerini izleyen gençlerin tembelliğinden o kadar eminler ki “Nasılsa bunlar araştırmaz.” düşüncesiyle “kurt sürüsü” örneğini rahatça ortaya atabiliyorlar. Şu patronun kapısını tekmeleme anekdotunu da alfa erkeği tanımlarken göreceğiz. Devam!

Argümanlarına esprili de bir ekleme yapmışlar;

“Eğer alfa olmak istiyorsanız goril ya da şempanze olduğunuzdan emin olun.”

Keşke kibir, aşağılama ve kınamayı tek cümleye sığdırabildikleri zekalarını daha faydalı işleri için kullansalar.

Şu işe bak! Altı üstü bir konu tanımlayacağız, önden bir sürü açıklama yapmamız gerekiyor, sinirlendim. Neyse, keyfimize bakalım. Zaten bunu görünce önümüze atacak farklı şeyler bulacaklardır.

Alfa Erkek Nedir?

Alfa erkek, kodumu oturtan, ağzına geleni söyleyen ve gecenin 3’ünde Şahin’le drift atan bıçkın mahalle delikanlısıdır.

— Bi dakka lan!? Bu bildiğin Çomar!

Evet, çomar. Çünkü bu tanım yanlış. Eminim siz de bunun kadar olmasa da buna benzeyen “alfa erkek” tanımlamaları gördünüz. Bu konu o kadar çok yazılıp çizildi ki hepsini birleştirdiğimizde; zihnimizde kural tanımaz bir çomar canlanıyor. Aslında biz, “alfa erkek” diye gama erkeğin tanımını okumuşuz. Durum bundan ibaret.

(bkz: Gama Erkek)

Gençler de bunları okudu ve kendilerince doğru yanlış uyguladı. Vurdumduymazlığı ve ayılığı meşru gören, beyefendi erkekleri de “beta” diye aşağılayan bu tipler, bu şekilde ortaya çıkmış oldular. Alfa olayım derken bencil ve fesat bir “gama” oluverdiler. Alfa kişiliğin kıyısından geçseler, insanları “beta” diye aşağılamazlardı. Taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor mu?

Şimdi “Alfa erkek” dendiğinde bu-ne-diyor.com gibi sitelerin neden tetiklendiğini daha iyi anlamışsınızdır. Sinirlenmelerinde haklılık payları var. Sonuçta aklı olan hiç kimse çomarların yüceltildiği bir toplumda yaşamak istemez.

(bkz: Çomar Nedir?)

Gerçek Bir Alfayı Nasıl Tanırız?

Alfa erkekler gamalar gibi olur olmadık şeylere atarlanıp masaya yumruk atmazlar. Deltalar gibi dikkat çekmeye çalışmazlar. Bu tür davranışlarla gelecek ilgiye de ihtiyaçları yoktur. Alfa erkek, empati sahibidir. İnsanları ve çevreyi en az kendisi kadar düşünür. Mahalle kabadayısı figüründen çok çok uzaktadır.

— Kardeşim, sen de amma uzattın! Anlat artık şu konuyu! Tamam, mahalle kabadayısı değil, anladık. Sağda solda saran çomar da değil. Peki ne o zaman bu alfa?

Alfa, aslında dipsiz kuyuya atılan taş gibidir. Hani kuyunun dibinden gelen sesi duyarsın da o kuyunun derinliğini anlarsın ya. Onun gibi. Alfa o taş gibidir. Sizin gidemediğiniz yere gider. Oradaki bilinmezliği bilinir hale getirir. Bilgisi ışığında sizin oraya gidip gitmemenize karar verir. Özetle alfa; bilinmezliği bilinir hale getiren ve oraya nasıl gideceğinizi gösteren çobandır.

  • Herkes korkarken o gözünü karartıp yola çıkar.
  • Gizemleri çözüp tecrübe edinir.
  • Tehlikeleri saptar ve etkisiz hale getirir.
  • Sorumluluk alıp ardında bıraktığı üyelere bilgi verir.
  • Tehlikelere karşı onları uyarır.

Yani alfa erkek, kız meselesi için ocaktan 75 kişi toplayıp kavgaya giden adamdan ziyade, bilinmezliği bilinir hale getiren kişidir. Patrondan ziyade liderdir. Grupla organize çalışır ve çok iş yapar. Risk ve sorumluluk alır. Bunun da meyvesini toplar. Bu yaptıklarını karıya kıza şekil yapmak için yapmaz. Kendisinin ve çevresindekilerin hayatı için yapar. Tüm bu uğraş, doğal bir varoluş refleksidir.

Gelelim alfa erkeğin fiziksel ve mental özelliklerine.