Bir genç, elindeki asık yüz pankartıyla yüzünü kapamış.

Aileme laf anlatamıyorum başlığını koyarken, cidden uzunca düşündüm. Çünkü tartışma grubumuza öyle bir soru geldi ki hangi kategoriye ağırlık vererek durumu açıklarım bilemedim. Bu yazıda derdini anlatan arkadaşımız, ailesinin, özellikle de annesinden yakınmış. Öyle bir anne ki tıpatıp benim annemi tarif etmiş. Yazıyı okuyunca büyük ihtimal “Benim annem de böyle” diyeceksin. Ben de bu dertten muzdarip olduğumdan bu konuyu görmezden gelemedim. Başlayalım.

Aileme Laf Anlatamıyorum

Aileme laf anlatamıyorum diye yakınan arkadaşın gruba paylaştığı yazıyı parçalar halinde yorumlayarak inceleyelim. Burada tekrardan şunu belirtmek istiyorum. Aslında bunları hepimiz yaşıyoruz ama kendimizi tek sanıyoruz. Yalnız değilsiniz öncelikle bunu kafanıza sokun.  Arkadaşımız durumunu şöyle özetlemiş:

Ben kendimi zihinsel olarak geliştirdikçe ailem, özellikle de annem çok geriliyor. Annem sabahtan akşama kadar dizi izleyen biri. Uzakta yaşadığım için duruma müdahale edemiyorum. Bugün eski telefonumu ona verdim ama benim yardımım olmadan mail girişi bile yapamadı. Onun teknoloji cahilliğini çözebileceğim bir yöntem var mı?

Bu problemi çözmesi için tartışmaya girdiğimde konuyu değiştiriyor. Her konuşmamızın sonunda konuyu “Derslerine çalış”, “Sen nasıl Müslümansın?”, “Biz seni nasıl büyüttük?” üçgenine çekiyor. Ayrıca anksiyetem var. Onu uyarmama rağmen bana kaygı veren soruları sorarak muhabbet açmaya çalışıyor. Bir haftalığına eve gelmiştim ama üçüncü gün evden gitmek zorunda kaldım.

Maalesef konuşacağımız bir zemin kalmadı. O da kendini geliştirmedi, eli mahkum daktilo kuşağından kalma konuların dışına çıkamıyor. Böyle sorunlar yaşayanlar ya da yardım etmek isteyenler lütfen dökülün kafanızdakileri.

Ben de tabii ki aynı sorundan muzdarip biri olarak elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum. Şimdi parçalar halinde arkadaşın yazdığı paragrafı inceleyelim. Kolay takip etmeniz ve karışıklık çıkmaması adına bu şekilde ayrı bölümler halinde üzerinde duracağım. Başlayalım:

Ben kendimi zihinsel olarak geliştirdikçe ailem, özellikle de annem çok geriliyor. Annem sabahtan akşama kadar dizi izleyen biri.